تبلیغات
اخبارجهان ورزش - مجید جلالی: کی روش به رایکوف نگاه کند/ توقع من از کی روش بیشتر از صعود به جام جهانی است
 
اخبارجهان ورزش
ورزش+نشاط=سلامتی
درباره وبلاگ


سلام دوستان عزیزلطفا نظرات وپیشنهادات خود رو برای بهتر شدن وبلاگ برای ما بفرستید.درضمن اگه زحمتی نیست درنظر سنجی ماشرکت کنید.

مدیر وبلاگ : اکبر عبدی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
بهترین تیم دنیا کدام تیم است؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

فعلا تمركز ما روی ضربات ایستگاهی است ولی در بازی‌گردانی هم علامت‌هایی می‌بینیم كه نشان دهنده پیشرفت است. تیم ما از لحاظ گردش بازی، تعداد پاس، سرعت انتقال توپ و ... پیشرفت كرده

Majid Jalali
 مجید جلالی معتقد است که تیم ملی نیازمند تغییر نسل و سبک بازی است و این می تواند یک تغییر بنیادی در فوتبال ملی ایران باشد.شاید برای خیلی ها رفتن ایران به جام جهانی برزیل مهمترین اتفاق باشد ولی جلالی خدمت پایدار و ایجاد تغییرات بنیادی را حتی مهمتر از رفتن به جام جهانی می داند.او در گفت و گو با مثلث در مورد فعالیت کی روش در تیم ملی و مسائل مختلف دیگر به سوالات پاسخ می دهد.
   برخی معتقدند كارلوس كی‌روش هنوز تغییر خاصی در ساختار تیم ملی و سبك بازی این تیم ایجاد نكرده است. نظر شما چیست؟ وقتی یك مربی كارش را شروع می‌كند، برای اینكه بتوانیم در مورد عملكردش ارزیابی خوبی داشته باشیم، ابتدا باید توقعاتی كه از او داریم مشخص شود. اگر آن توقعات بنیادی است باید مرحله‌بندی شود و برایش پروسه زمانی تعیین كرد. به عنوان مثال اگر بخواهیم در ساختار و شیوه بازی تغییر ایجاد دهیم یا تغییر نسل ایجاد كنیم، نمی‌توان در 6ماه این كار را انجام داد. باید برای این كار، یك پروسه زمانی سه ساله در نظر گرفت و هر 6ماه یكبار مرحله پیشرفت را مورد بررسی قرار داد. 
 بیش از 6ماه از حضور او در تیم ملی می‌گذرد. می‌توان در این مدت عملكرد او را مورد ارزیابی قرار داد؟
 این موضوع بستگی به خواسته‌هایی است كه فدراسیون از او دارد. ما كه نمی‌دانیم آنهایی كه با كی‌روش حرف زدند چه خواسته‌هایی از او داشتند.  
حدس شما چیست؟

نمی‌دانم. 
 شاید یا حتما مهمترین خواسته فدراسیون این است كه كی‌روش تیم ملی را به جام جهانی ببرد. درست است؟
این یك هدف كلی است و نمی‌توان برایش پروسه زمانی تعریف كرد. یعنی تا وقتی مربی برنده باشد روی نیمكت می‌نشیند و وقتی می‌بازد باید مثل علی دایی و امیر قلعه‌نویی برود. اگر خواهان پیشرفت هستیم، معنی‌اش چیزهای دیگری است و ابتدا باید تكلیف خودمان را با درخواست‌های خودمان معلوم كنیم. 
 اگر تیم ملی با كی‌روش به جام جهانی راه پیدا نكند ولی در سبك بازی تیم ملی یك تغییر بنیادی انجام شود و نسل بازیكنان عوض شود، می‌توان گفت كه او كارنامه موفقی داشته است؟
صددرصد. اگر او بتواند تغییر نسل ایجاد كند و سبك بازی ایران را تغییر دهد دست به یك خدمت بنیادی زده است نه خدمت زودگذر. رفتن به جام جهانی یك خدمت زودگذر است ولی تغییر نسل جزو خدمات پایدار محسوب می‌شود. البته به یك موضوع مهم باید اشاره كنم، اینكه چنین موضوعی باید تعریف شده باشد و همه بدانند كه چه تحولی در تیم ملی به وجود آمده است.
  فكر می‌كنید مردم و اهالی فوتبال با نرفتن ایران به جام جهانی، به شرط اینكه یك تحول بزرگ در تیم ملی ایجاد شود، راضی می‌شوند. آیا كی‌روش یك مربی ناكام لقب نمی‌گیرد؟
 اگر با مردم صحبت كنیم و همه چیز را صادقانه بگوییم و خواسته‌هایی كه از سرمربی داریم به صورت شفاف روشن شود، آنها مطمئنا می‌توانند بهتر از ما فكر كنند و همه چیز را تشخیص دهند.
  شما كی‌روش را از لحاظ مربیگری در كدام سبك قرار می‌دهید؟
قبلا بارها در این مورد صحبت كردم و فكر می‌كنم اگر حرف بزنم تكراری شود. 
 او به دنبال بازی زیباست یا نتیجه؟
 جواب دادن به این سوال باز هم بستگی به خواسته‌هایی است كه از این مربی وجود دارد و نمی‌توان به این راحتی درباره‌اش صحبت كرد. ما باید برای خودمان این موضوع را روشن كنیم كه می‌خواهیم تیم بسازیم، بازیكن بسازیم و نتیجه بسازیم. اگر این اهداف را داریم پس موفق هستیم چون این یك خدمت پایدار است ولی با خدمت‌های زودگذر مردم خوشحال نمی‌شوند.
  كی‌روش مدتی پیش در مصاحبه‌ای اعلام كرد كه ایران بعد از ژاپن، كره جنوبی و استرالیا باید خودش را پادشاه چهارم آسیا كند. فكر می‌كنید او با چه ذهنیت این حرف را زد؟
 حتما برای خودش منطق‌ها و ایده‌هایی داشته و با توجه به امكانات، ساختار فوتبال و مسائل دیگر این حرف‌ها را زده است. این سوال را باید خودش جواب دهد. 
 آیا دست‌خط كی‌روش در تیم ملی دیده می‌شود؟
اگر منصفانه باشیم باید بگویم كه اثرات نسبتا خوبی داشته و نشانه‌های پیشرفت دیده می‌شود. با این مربی در مسیر خوبی هستیم، او در كوتاه مدت اقداماتی انجام داد كه موثر بود ولی برای بلندمدت نیاز به اقدامات عمیق و تأثیرگذارتری داریم. ما در 10سال گذشته چیزی ارائه دادیم كه مبهم و نامشخص بود ولی حالا باید تغییراتی ایجاد دهیم.
  امكان دارد بیشتر توضیح بدهید؟
 اولین چیزی كه مورد توجه قرار می‌‌گیرد ایجاد انسجام و وحدت تیمی است كه او این كار را انجام داد و در همان ابتدا بین عناصر تیم یك انسجام به وجود آورد. دومین اینكه كی‌روش یك نظم درون تیمی به وجود آورد و موضوع سوم انگیزه و شوق پیشرفتی است كه در بین بازیكنان وجود دارد. وقتی تیم عقب می‌افتد بازیكنان آنقدر تلاش می‌كنند تا حتی در دقیقه 93 شكست را عوض كنند. بحث چهارم شكل بازی تیم ملی است، هر چند كه معتقدم كه وابستگی ما به ضربات ایستگاهی زیاد است. با این روش  می‌توان به نتیجه رسید ولی یك خدمت پایدار و بنیادی نیست. تیم ملی نشان می‌دهد كه هنوز به طرز قابل توجهی از ضربات ایستگاهی استفاده می‌كند.
  آیا وابستگی به ضربات ایستگاهی از سال‌های گذشته در تیم ملی جا مانده؟
 در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 2006، 74درصد گل‌های ما مربوط به ضربات ایستگاهی بود. در حالی كه تیم‌های دنیا در بهترین شرایط 30درصد از ضربات ایستگاهی استفاده می‌كنند.
  یعنی شما مخالف استفاده از این روش هستید؟
 عیبی ندارد ولی این فقط در پروسه ساخت نتیجه است و فقط می‌توانی بازی را ببری. این را نمی‌توان در ساخت بازیكن و تیم حساب كرد. 
 فكر می‌كنید در بازی‌های آینده كی‌روش درصد استفاده از این روش را پایین‌تر بیاورد؟
 نمی‌دانم و این را زمان ثابت خواهد كرد. فعلا تمركز ما روی ضربات ایستگاهی است ولی در بازی‌گردانی هم علامت‌هایی می‌بینیم كه نشان دهنده پیشرفت است. تیم ما از لحاظ گردش بازی، تعداد پاس، سرعت انتقال توپ و ... پیشرفت كرده اما این‌ها هنوز مطلوب نیست. با توجه به زمان فعالیت كی‌روش در تیم ملی، شرایط در حال بهتر شدن است و این پیشرفت اگر تا دوسال دیگر ادامه پیدا كند خوب است، در غیر اینصورت خوب نیست.
   به نظر شما تغییر نسل یا تغییر ساختار بازی مهمتر از رفتن به جام  جهانی است؟
من اینطور فكر می‌كنم. اگر تغییر نسل را ایجاد كنیم ولی به جام جهانی نرویم می‌توانیم در جام ملت‌های آسیا قهرمان شویم و دوباره امیدوار به حضور در جام جهانی باشیم. البته باید یك چیز را هم در نظر گرفت، اینكه گاهی اوقات نتایج فوتبال دستخوش خیلی از اتفاقات می‌شود.با این حال هم می توان خدمت پایدار کرد و هم به جام جهانی رفت. 
 كی‌روش را در مقایسه با برانكو ایوانكوویچ چطور می‌بینید؟
الان نمی‌توانیم قضاوت كنیم. این چیزهایی كه می‌گویم نظر شخصی من است و توقع من از كی‌روش علاوه بر رفتن به جام جهانی خیلی بیشتر است.
  ولی قبول دارید كارنامه برانكو قابل دفاع است؟
از بُعد ساخت نتیجه قابل دفاع است.
   خیلی‌ها معتقدند برانكو یا میروسلا بلاژویچ در دوران مربیگری خود با 25تا 30بازیكن خاص كار كردند و تعداد فوتبالیست‌هایی كه در زمان آنها به فوتبال ایران معرفی شدند زیاد نبود. نظر شما چیست؟
من نمی‌خواهم حرف‌هایم را فقط به یك مربی معطوف كنم و می‌توان همه چیز را خیلی خوب تشخیص داد.
  در مورد میروسلاو بلاژویچ چه می‌توانید بگویید؟
خیلی روشن است و می‌توانید ببینید آیا بعد از مربیگری او بازیكنان جدیدی داشتیم كه رو بیایند یا خیر؟ 
 كی‌روش در این مدت بعضی از بازیكنان را به اردو دعوت  كرد كه انتقادهای زیادی را به همراه داشت. نظر شما چیست؟
 اگر تغییر نسل می‌خواهیم باید این كار را انجام دهد. باید این حق را قائل شویم كه حتی بیشتر از 200بازیكن را دعوت كند و آنها را آزمایش کند. در این مدت یكسری دعوت شدند كه واقعا در لیگ خوب بازی كردند و شاید مربی دیگری بود این بازیكنان هیچ وقت دعوت نمی‌شدند.
    اگر كی‌روش را ببینید چه چیزی به او می‌گوید؟
 به او می‌گویم به مربی‌ای مثل رایكوف نگاه كند كه فوتبال ایران هیچ وقت او را فراموش نخواهد كرد. شاید او برای فوتبال ایران نتیجه كسب نكرد ولی به یكباره تغییر نسل ایجاد كرد و 9بازیكن جدید را به تیم ملی آورد كه یادم می‌آید آن زمان 5گل از تركیه خوردیم. اما همین بازیكنان در آینده تبدیل به فوتبالیست‌های بزرگی شدند. مرحوم پرویز دهداری هم این كار را انجام داد. معمولا مربیانی كه این سبك را دارند كارهایشان برای خودشان نیست و برای مربی بعدی كار می‌كنند
نوع مطلب :
برچسب ها :

       نظرات
شنبه 28 آبان 1390
اکبر عبدی